BTC/USD $ETH/USD $DASH/USD $LTC/USD $XMR/USD $ZEC/USD $
BTC/USD $ETH/USD $DASH/USD $LTC/USD $XMR/USD $ZEC/USD $
baner_1.jpg
baner22.jpg
Saeima paaugstina minimālos ienākumus

Saeima paaugstina minimālos ienākumus

Saeima paaugstina minimālos ienākumus 10.03.2023

No 2023. gada 1. jūlija paaugstināsies minimālo ienākumu sliekšņi, tādējādi vairākām sabiedrības grupām palielināsies minimālie ienākumi. 

To noteic Saeimā 8. martā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par sociālo drošību”, kā arī saistītie grozījumi vēl četros likumos. Grozījumi saistīti ar šī gada valsts budžetu. 

Minimālo ienākumu sliekšņus no līdz šim noteiktās skaitliskās vērtības, kas izteikta eiro, turpmāk noteiks kā procentuālu vērtību no minimālo ienākumu mediānas. 

Zemākā iespējamā robeža paredzēta 20% apmērā no ienākumu mediānas apmēra. 

Minimālo ienākumu sliekšņu apmēri dažādām sociālām grupām būs atšķirīgi. Tiem piemēros koeficientus, kā arī to apmērs būs atkarīgs no tā:

- vai cilvēkam ir invaliditāte, 
- kāda invaliditātes grupa ir noteikta un 
- vai cilvēks ir nodarbināts. 

Tas skars personas, kas saņem:

- valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu,
- minimālo vecuma vai invaliditātes pensiju, 
- sociālās palīdzības pabalstus pašvaldībās, 
- atbalstu apgādnieka zaudējuma gadījumā. 

Minimālo ienākumu mediāna no 2023. gada 1. jūlija prognozēta 626 eiro apmērā.

Sākot ar 2024. gadu, minimālo ienākumu sliekšņus pārskatīs katra gada janvārī, ņemot vērā Centrālās statistikas pārvaldes publicēto minimālo ienākumu mediānu uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī. Ja šī mediāna nebūs mainījusies vai būs samazinājusies, minimālo ienākumu sliekšņi paliks iepriekš noteiktajā apmērā.   

Izmaiņas minimālo ienākumu sliekšņu noteikšanā rosinātas, lai noteiktu metodoloģiski pamatotu un sociālekonomiskajai situācijai atbilstošu minimālā ienākuma līmeni personām ar zemiem un ļoti zemiem ienākumiem, teikts grozījumu anotācijā. 

Minimālo ienākumu sliekšņu paaugstināšanu noteic arī saistītie grozījumi likumā “Par valsts pensijām”, Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, Valsts sociālo pabalstu likumā un likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām”. 

Jaunā pieeja minimālo ienākumu noteikšanā stāsies spēkā 2023. gada 1. jūlijā.

Avots: saeima.lv

Jaunumi
GRAFA_V.png